Kurs zimowej turystyki wysokogórskiej
Celem kursu jest nabycie podstawowych umiejętności poruszania się w terenie wysokogórskim w rakach z wykorzystaniem czekana. Ważnym elementem jest poznanie podstawowych zagrożeń wynikających z wycieczkowania w terenie wysokogórskim zimą. W trakcie zajęć uczestnicy poznają też podstawowe techniki linowe stosowane w czasie górskich wycieczek zimowych.
W programie m.in. znajduje się: nauka chodzenia w rakach i używania czekana w różnym terenie. Nauka hamowania czekanem, nauka rąbania stopni, a także nauka podstawowej obsługi detektora lawinowego. W trakcie zajęć zostaną przećwiczone podstawowe węzły stosowane w czasie wspinaczki zimowej, a także podstawowe techniki linowe m.in: zejście po linie z autoasekuracją czy chodzenie z tzw. lotną asekuracją. Nierzadko w trakcie kursu wspinamy się z tzw. górną asekuracją (na wędkę) na lodospadach. Doskonalenie poznanych technik odbywa się w formie wycieczki - np. Świnica, Kościelec, Granaty. Bardzo ważne zgadnienie, które zostanie poruszone w trakcie kursu - to planowanie wycieczki wysokogorskiej zimą. W związku z tym integralną częścią szkolenia jest problematyka bezpieczeństwa w górach (tutaj szczególny nacisk będzie położony na profilaktykę lawinową oraz nawigację w terenie wysokogórskim).
Zwykle pierwszego dnia działamy w rejonie Hali Gąsienicowej (tzw. Laboratorium pod Zmarzłym Stawem). Drugiego dnia przejeżdżamy do Morskiego Oka. Trzeci dzień to doskonalenie poznanych techniki w formie wycieczki zimowej - Świnica, Mnich, Kościelec, Granaty - w zależnosci od warunków pogodowych oraz umiejętnosci uczestników (w przypadku szczytów znajdujących sie w rejonie Hali Gąsienicowej najczęściej wyjeżdżamy kolejką linową na Kasprowy Wierch, natomiast do Morskiego Oka dostajemy się samochodem). Niewykluczony jest też wyjazd na Słowację.
Istnieje możliwość zorganizowania dodatkowego dnia szkolenia poświęconego poruszaniu się po lodowcu oraz wybranym technikom autoratowniczym stosowanym w takim terenie.
Noclegi kursanci organizują sobie we własnym zakresie w Zakopanem lub pobliskich miejscowościach.
Uwaga: grupy czteroosobowe– dają możliwość zwiększenia intensywności zajęć oraz podnoszą ich bezpieczeństwo.
Liczba osób - 4
Czas trwania - 3 dni.
Cena: 1400 zł od osoby.