
Zimowy Kurs Taternicki
Przygotowuje do samodzielnego i bezpiecznego uprawiania wspinaczki w górach zimą. W trakcie kursu absolwenci poznają różne techniki poruszania się oraz asekuracji w terenie śnieżnym, lodowym i mikstowym. W czasie 6 dni zajęć w terenie wspinamy się po drogach różnej długości i trudności. Do standardu kursowego zaliczane są m.in. drogi na Hali Gąsienicowej w rejonie tzw. Laboratorium, Pod Kotłem Kościelcowym, Granatach czy Świnicy. Natomiast w rejonie Morskiego Oka to m.in. drogi na Buli pod Bandziochem, Progu Mnichowym czy Cubrynie.
Oprócz ćwiczeń związanych stricte ze wspinaczką zimową w trakcie kursu są prowadzone zajęcia dotyczące profilaktyki lawinowej, czy nawigacji. Ponadto dodatkowo na kursie - nierzadko prowadzimy w formie praktycznej ćwiczenia z zakresu autoratownictwa lodowcowego. Kurs jest przenaczony dla osób, które ukończyły już szkolenie taternickie letnie lub mają odpowiednie letnie górskie doświadczenie wspinaczkowe.
Zwykle zaczynamy na Hali Gąsienicowej od zajęć stacjonarnych w tzw. Laboratorium. Tam oprócz podstawowych technik poruszania się w terenie śieżnym, lodowym i mikstowym ćwiczymy m.in. wbijanie igieł do traw, haków czy wkęrcanie śrub do lodu. Ponadto zwykle tego dnia uczymy się w praktyczny sposób wykorzystania detektora lawinowego. W kolejnych dniach najczęściej wspinamy się na drogach w rejonie Kotła Kościelcowego - np. Kochańczyk, Kliś, a następnie w zależnosci od warunków pogodowych i lawinowych oraz umiejętnosći uczestników kursu działamy w rejonie Czuby nad Karbem (droga Potoczka), Granatów (Środkowe Żebro Skarjnego Granata) i Świnicy (Północny Filar Świnicy). Często udaje nam się wspinać w rejonie Morskiego Oka np. na Buli pod Bandzichem - Żebrem Buli czy drogą W samo poludnie, Progu Mnichowym - drogami Wesołej Zabawy lub Rysą Strzelskiego. Wspiamy się też w rejonie Cubryny - np. drogami: Zetka, Prawym Filarem Cubryny czy w rejonie Kotła Kazalnicy Mięguszowieckiej - np. drogami Orzeł z Epiru, Cień Wielkiej Góry - to już propozycje dla bardzo dobrych kursantów:). Ponadto jeden dzień poświęcamy stricte wspinaczce lodowej. Progam kursu (szczególnie trudność dróg wspinaczkowych) jest dopasowywany do możliwości fizycznych i umiejętnosci kursantów.
W trakcie zajęć realizowanych na drogach wspinaczkowch kursanci poznają zagrożenia związane ze wspinaczką wysokogórską, techniki porusznia się w terenie mikstowym, śnieżnym i lodowym, a także rożne sposoby asekuracji. Ważnym zagadnieniem jest strategia, taktyka działania w terenie o charakterze wysokogórskim oraz planowanie wspinaczki zimą - w związku z tym w trakcie kursu akcentujemy kwestie związane z profilatyką lawinową i nawigacją.
Istnieje możliwość za dodatkową opłatą zordanizowania dnia poświęconego poruszaniu się na lodowcu i autoratownictwu lodowcowemu.
Również istnieje możliwość podzielenia kursu na kilka etapów. Stąd początkowo można wykupić tylko 1, 2 lub 3 dni zajęć wspinaczkowych
Liczba osób – 3 osoby
Czas trwania – 6 dni w terenie
Cena – 3500 zł od osoby
